הטיפול ניתן בשפות

israel
united-kingdom
russia

טראומה

אירוע קשה וטראומטי מהעבר אשר ממשיך להשפיע על חיי האדם במגוון צורות ופוגע ביכולת לתפקד במישורי חיים שונים (עבודה, משפחה, בית ועוד). למעשה, האירוע הסתיים אך נחווה כחי וקרוב (מעורר את הזיכרון והגוף).

בטיפול תחילה נתמקד ברגיעה, ויסות תוך ניסיון להתגבר על ההשפעות השליליות של האירוע, בהמשך נתמקד בתהליך של עיבוד ועיכול אותו תוכן טראומטי תוך הבנת המשמעויות ויצירת שינוי.

 

טיפול בטראומה נפשית

לצד התמודדות עם אתגרי החיים, שמלווים אותנו באופן שוטף, יכול אדם להתמודד עם אתגרים מורכבים בהרבה כמו טראומה נפשית שעבר, טראומה שהשאירה לו צלקת. לא מעט אנשים אפילו לא מודעים לכך שהם חיים עם טראומה הקובעת במידה רבה את התגובות שלהם למצבים, מחשבות שליליות, פעולות כפייתיות או התמכרויות. לכן, טיפול בטראומה נפשית מתחיל לרוב כטיפול בסימפטום כלשהו, למשל רגזנות ומריבות עם בן/ בת הזוג, כאשר רק לאחר קילוף שכבות מתגלה אותה טראומה שיש לה חלק משמעותי בהתנהגותו של אותו אדם, במחשבות ותחושות שלו.

חשיבות טיפול בטראומה נפשית מוקדם ככל האפשר

טראומה נפשית יכולה לנבוע מסיבות שונות, ואירועים שונים יכולים להוות טראומה. הקביעה האם אירוע מהווה טראומה או לא אינה קשורה רק לסוג האירוע וחומרתו אלא כיצד הוא מעובד אצל האדם שחווה אותו. אותו אירוע יכול ליצור טראומה אצל אחד ואצל אדם אחר להיות זיכרון לא חיובי אך עם זאת לא להוות טראומה. הטראומה היא בעצם אירוע שלא עובד ולא עוכל היטב כך שהוא עדיין תקוע, במצב לא פתור. ככל שמצב זה נמשך יותר זמן הטראומה יוצרת תגובות או תחושות חמורות יותר: התפרצויות כעס ועצבנות, תחושות עצב ומצבי רוח, קשיי שינה וריכוז. ככל שאדם יקדים להתייחס לתסמינים אלה ולא להדחיק אותם כך טיפול בטראומה נפשית יהיה יעיל יותר.

שיטות טיפול בטראומה נפשית

טראומה נפשית היא שם כולל לסוגים שונים של מצבים ושל תגובות שונות בעוצמה ובאופי האירוע. לכן טיפול בטראומה נפשית אינו טיפול אחד ספציפי אלא ישנן שיטות שונות כשניתן גם לשלב ביניהן. יש כמובן הבדל בשיטה שתיבחר כשזהו ילד ולא אדם מבוגר. לא רק השיטה תהיה שונה אלא בכלל נקודת המוצא. טיפול הנחשב יעיל הוא טיפול EMDR אשר מאפשר עיבוד לאירוע טראומטי שהתרחש בעבר אך האדם ממשיך לחיות אותו כמו שקרה רק עכשיו והוא בעל השפעה רחבה על חייו.    טיפול EMDR מסייע באמצעות גירוי בילטרלי (על ידי שימוש בתנועת עיניים או טיפוף) למוח האדם לעבד באופן מעמיק את החוויה ולהביא לירידה משמעותית ברמת המצוקה. כמו כן, טיפול CBT שנוגע יותר בצד הקוגניטיבי, מתמקד בשינוי דפוסי חשיבה שמביאים לתחושות שליליות וישנו גם טיפול בחשיפה ממושכת הבנוי בין היתר על חשיפה הדרגתית לגורם הטראומה, כשמדובר בעיקר על חרדות מגורמים שיכולים להיות חוויה חיובית או ניטרלית כמו כלבים, מעליות ועוד. טיפולים נוספים הם טיפול פסיכודינמי שהוא שם כולל לגישות שונות, ובמידת הצורך גם טיפול תרופתי. תמר ברלין היא פסיכולוגית קלינית בעלת ניסיון רב בטיפול בטראומות נפשיות בדרגות עוצמה שונות הבאות לידי ביטוי בדרך אחרת אצל כל מטופל: כעסים, מצבי רוח, חרדות ועוד. מוזמנים ליצור קשר.

טראומה

עוד בנושא

טיפול דינמי

הטיפול הדינמי מאפשר התבוננות וחקירה של חוויות עבר והווה תוך גילוי וחשיפה של חלקים לא מודעים בנפשו של אדם. במיוחד הושם דגש על אופן יצירת

קרא עוד »

טיפול במתבגרים

גיל ההתבגרות מזמן אתגרים רבים והתאמה לשינויים המתרחשים ברמה הגופנית, תוך השתלבות במארג החברתי, גילוי המיניות, התמודדות עם לחצים (מבחנים, עבודות), ותהליכי גיבוש זהות. בטיפול

קרא עוד »
טיפול cbt

טיפול CBT

במוקד השיח דגש על אמונות, מחשבות ורגשות שמתעוררים וגוררים תגובות ו/או התנהגויות אשר גורמים לקושי בחיי המטופל/ת ומנסים להביא לשינוי בדפוסי חשיבה לא יעילים. הטיפול

קרא עוד »
דילוג לתוכן